V roce 2013 vznikla tradice setkávání obyvatel měst a obcí které mají ve svém jménu „Bělou”. A je v celku jedno zda pod, nad, nebo u či nedaleko, ať už čehokoliv. Odpočátku se snažíme aby setkávaní bylo veselé, bujaré a s prvky recese. Tomu také odpovídá vznik Bělského souostroví, jehož politické uspořádání je konstituční monarchie. Níže naleznete základní listiny našeho soustátí, seznam měst a obcí aktivně se podílející na našem společném „projektu”, seznam guvernérů a ministerské resorty, za které jsou guvernéři jednotlivých ostrovů odpovědní. Ještě níže najdete kroniku setkání a odkazy na fotogalerii.

Kronika našeho souostroví 

Pro všeobecnou vzdělanost, na věčnou paměť budoucích pokolení, zde je stručná historie vzniku našeho Bělského souostroví. Zatím mapuje prvních deset let, jak bude dlouhá záleží jen na nás…
 

2010

V tomto roce se uskutečnila první návštěva Jiřího Bollarda v Bělé nad Radbuzou. Tehdy ani netušil, jakou tradici vznítí z drobné jiskry nápadu. Sám o tom říká:

“Byl jsem tam sám, na jednom ze svých výletů po naší krásné zemi. V nově vznikajícím info středisku jsme si vyměňovali zkušenosti na téma propagace malých sídel s pracovnicí „Íčka“,  paní Klokanovou.”

2011

V roce 2011 Jirka Bollard spolu s bělskými turisty Bělou nad Radbuzou navštívili v hojnějším počtu. Dál opět vzpomíná Jiří Bollard.

“Bylo to právě v době posvícení a trička, která byla zdobena znakem našeho města, budila všeobecnou pozornost. Tady zazněla také památná věta: „Hele, naši“, a právě tady se zrodila myšlenka, téma pro kulturní komisi. Nemohu říci, že by byla přijata
s nadšením jednohlasně. Byli tu nějací pochybovači. Ale většině se celá věc zamlouvala, a tak jsme s Petrem Matouškem začali pracovat na konceptu setkávání. Když byl návrh v hrubých rysech hotový, přednesli jsme ho vedení města starostovi Ing. Jaroslavu Vernerovi a paní místostarostce Jitce Tošovské. Oběma se myšlenka moc líbila a hned se začaly obvolávat jednotlivé obce, zda by měly chuť se do našeho projektu přidat. Následně jsme všechny oslovené Bělé osobně navštívili a uspořádalo se
„Setkání na půl cesty“ v Chotěboři.
Setkání se uskutečnilo  21. 3. 2012. 

 

2012

V Chotěboři naši Bělou zastupovala především tehdejší paní místostarostka Jitka Tošovská, která je další důležitou osobou a absolvuje většinu setkání.

V Chotěboři jsme společně stanovili datum našeho prvního setkání, a to na druhý víkend v červnu roku 2013. V tomto roce to vycházelo v termínu od pátku 7. do neděle 9. června. A začaly  přípravy…

2013

(7.–9. června)
Bělá pod Bezdězem
Na stejný termín se také plánovaly oslavy 100 let od založení Vlastenecké baráčnické obce v Bělé pod Bezdězem. A tak se tedy poprvé roku 2013 uskutečnilo historicky první setkání měst a obcí nesoucích ve svém názvu jméno Bělá. Jako připomenutí tohoto setkání uvádíme z okresních novin Boleslavský deník (viz obrázek)

Na sobotu 8. ž. byla připravena  různá klání, ať již šlo fotbal či utkání v hasičském sportu, či prezentace jednotlivých obcí, které si přivezli jejich starostové, nebo průvod všech zúčastněných vedený baráčníky z Bělé pod Bezdězem, či o žertovné vyhlášení samostatného „Bělského souostroví“.

Sobotní dopoledne bylo věnováno především fotbalovému turnaji. Po 12. hodině proběhla dvě vystoupení místních gymnastek a kynologů. Ve 13 hodin zahájila své závody hasičská družstva. Závodů se zúčastnili dobrovolní hasiči z České Bělé, Rohovládovy Bělé, Bělé nad Radbuzou, Bělé pod Pradědem a místní „dobráci“ z Bělé pod Bezdězem.

Více se dozvíte v mimořádném vydání Ostrovního zpravodaje

2014

(6.–8. června)
Bělá pod Bezdězem
Opět jsme se sešli v Bělé pod Bezdězem. Tentokrát bylo setkání přesunuto na koupaliště. Všechno zahájil společný nástup na náměstí a pak jsme za zvuků Bělského dechového orchestru vyrazili průvodem do areálu koupaliště, kde nás čekal celodenní program. Po vzoru her bez hranic jsme připravili řadu soutěží, jak jinak, spojených s vodou.
A tak se soutěžící potáceli na „vodních lyžích“, plácali se na lehátkách, sbírali míčky na čas, nebo se plavili na unikátních plavidlech. Zkrátka, soutěžilo se, cákalo, výskalo a běhalo
s ploutvemi v písku a taky se slavilo a tančilo. Slunce na nás svítilo celý den, nálada byla výborná. Občerstvení zajišťovala firma Motorland a starala se  o všechny naprosto vzorně, ať šlo jídlo, či pití.

Více se dozvíte v mimořádném vydání Ostrovního zpravodaje

 

2015

(5. –7. června)
Bělá pod Bezdězem
Opět “na centrálním ostrově” Bělá pod Bezdězem. Pro tento rok jsme si pro nás a naše hosty připravili další zápolení.

V páteční podvečer proběhly dvě akce. Tou první bylo slavnostní zahájení 4. ročníku setkání rodáků a přátel Bělé pod Bezdězem v kostele Povýšení sv. Kříže. Koncert NEJKRÁSNĚJŠÍ AVE MARIA v podání sólistky Opavské opery paní Olgy Procházkové  s varhanním doprovodem Františka Šmída proběhl za přítomnosti vedení města i široké veřejnosti. Celkem 13 skladeb od českých i světových autorů přednesla paní Olga Procházková s naprostou bravurou, o čemž svědčil i závěrečný bouřlivý potlesk. 

Druhá akce se odehrávala v chatové osadě Pohádka. Setkání většiny týmů, které dorazily v předvečer kulinářského klání, bylo přátelské a milé. Setkání po roce bylo stejně vřelé, jako bychom se rozešli včera. Sem tam ukápla slza či slivovice. Ale všichni se těšili

Sobotní dopoledne v humorně laděném branném závodě v parku a na odpoledne je připravena soutěž kulinářská. V  parku na Masarykově náměstí se vaří, a někteří i na otevřeném ohni. Došlo ke spojení dvou akcí a to té, které se tu věnujeme, tedy NENÍ BĚLÁ JAKO BĚLÁ  s akcí, která se pořádá jednou za pět let. Tou je SETKÁNÍ RODÁKŮ A PŘÁTEL BĚLÉ POD BEZDĚZEM.

Více se dozvíte v mimořádném vydání Ostrovního zpravodaje

 

2016

(9. –11. června)
Bělá pod Pradědem

V tomto roce nás poprvé přivítal jiný ostrov v našem bělském sousostroví. Přivítala nás Bělá pod Pradědem.

Nahlédněme do červencového zpravodaje spřízněné Bělé ležící pod nejvyšší horou Jeseníků:

„Ve dnech 9.–11. června jsme hostili 4. ročník setkání Není Bělá jako Bělá. Monarchie Bělské souostroví byla vyhlášena v roce 2013 při prvním recesistickém setkání Bělých. Každá Bělá – neboli ostrov v Bělském souostroví – dostala na starost jedno ministerstvo. Náš guvernér, jeho Excelence Miroslav Kružík, je nejvyšší lesník a má na starosti Ministerstvo lesů, vod a strání. Do jeho pravomoci spadá export sněhových kalamit, čerstvého vzduchu a krásných výhledů. 

Ve čtvrtek 9. 6. k nám přijelo 97 Běláků ze všech koutů republiky. Setkání se zúčastnilo deset Bělých z monarchie Bělského souostroví – Bělá na Semilsku, Rohovládova Bělá, Horní Bělá, Dolní Bělá, Česká Bělá, Bělá na Havlíčkobrodsku, Bělá u Jevíčka, Bělá nad Radbuzou, Bělá pod Bezdězem a my Bělá pod Pradědem. Omluvili se: Bělá na Svitavsku, Bělá na Pelhřimovsku a Bělá na Opavsku. 

Více se dozvíte v mimořádném vydání Ostrovního zpravodaje

2017

(9.–11. června)
Bělá pod Bezdězem

V pořadí již páté přátelské setkání Není Bělá jako Bělá se odehrálo pět druhý červnový víkend. 
I tentokrát nám potvrdila účast spřátelená města, ale pozor, program není jen pro návštěvu. V parku na náměstí budou probíhat retro hry, které si možná ještě někteří pamatují, Běh IPCHO (kdo by zapomněl na běhání kolem školy v ochranných pomůckách), hod granátem, ale také například skákání panáka a další dobrovolné aktivity. Soutěžní teamy budou čtyřčlenné. 

Zahajujeme přivítáním v parku na náměstí, kde se budeme pohybovat od 9.30. Po obědě, ve 13.30 uslyšíme v hudebním altánu Abbu revival a od 16 hodin najdeme v rámci otevření nové zámecké expozice na nádvoří zámku ležení Vikingů s ukázkami dobových zbraní, soubojů, ale také řemesel. 

 A nemusíte se obávat, i možnost zakoupení jednoduchého občerstvení je zajištěna.“

V tom roce jsme připravili i výstavu k tradičnímu setkávání Běláků. Šlo o fotografie z předchozích ročníků.

Více se dozvíte v mimořádném vydání Ostrovního zpravodaje

2018

(8.–10. června)
Bělá nad Radbuzou

V tomto roce jsem se vydali na jihozápad Českého moře. Kurs všech Bělých byl nastaven na ostrov Bělá nad Radbuzou. Místní pro nás připravili nejen příjemné posezení v pátek, ale i patrně nejtěžší soutěžní dopoledne, pro které se vžilo označení Branný den. Konal se sice v nádherné přírodě českého lesa a osobně nás přišel podpořit dobrý duch této lokality Nickl, ale přesto to byl záběr. Tady jsou fotky…

Z původně avizované trasy 9 km bylo zhruba 18 (zapomněli nám říct, že je to ještě devět zpátky). Vyzkoušeli jsme všechno, od určování vzorku alkoholu, po střelbu z luku i malorážky, plavbu na kanoi po rybníce, odhad vzdálenosti a další. Vůbec jsme se nenudili i se dost bavili, ale na konci jsme byli rádi, že jsme přežili. Vyhrála samozřejmě opět ambiciózní Bělá pod Pradědem, ale my jsme jim to přáli…

Více se dozvíte v mimořádném vydání Ostrovního zpravodaje

2019

(7.–9. června)
Bělá pod Bezdězem

Tento ročník se konal opět u nás, v Bělé pod  Bezdězem, v duchu hesla Umění 3x jinak, a to i přežít. Skutečným uměním bylo přežít pěší trasu připravenou našimi milými turisty. Jinak jedním soutěžním úkolem pro obce bylo představit svá města nejen slovně, ale také živým obrazem, přičemž se ostatní obce snažily přijít na to,
o co se jedná. Mimo jiné probíhala také soutěž v kresbě nohama a do budovy MKZ jsme zvali na výstavu fotografií z minulých ročníků a zároveň nabízeli možnost zhlédnout smyčku z videí v Komorním sále.

Tady najdete fotky.

Více se dozvíte v mimořádném vydání Ostrovního zpravodaje

2020

V roce 2020 (5. 9.) proběhl sraz v Rohovládově Bělé, sice netradičně v září, a částečně v Pardubicích, za což mohl kovid, ale přesto proběhl celkem plnohodnotně. Sjely se standardně delegace z Bělých ze kterých obvykle jezdí, proběhla prohlídka obce, oběd v místní hospodě, pak výlet lodí v Pardubicích a na konec společný večer s proslovy a rautem pod Kuňkou. Přítomni byli: Bělá pod Bezdězem, Bělá pod Pradědem, Bělá u Jevíčka, Česká Bělá, Horní Bělá, Bělá nad Radbuzou, Bělá na Havlíčkobrodsku, Stará Bělá, Rohovládova Bělá.

Tady je několik fotek

2021

(10.–12. září)
Česká Bělá

Ročník, který uspořádal městys Česká Bělá, byl takto shrnut v článku v místním Zpravodaji: „Ve dnech 10. až 12. září se v České Bělé konal již 9. ročník setkání NENÍ BĚLÁ JAKO BĚLÁ. Setkání se zúčastnili mimo naši obec zástupci Rohovládovy Bělé, Horní Bělé, Bělé nad Radbuzou, Bělé u Jevíčka, Bělé pod Bezdězem, Bělé pod Pradědem a Staré Bělé. Ubytování bylo zajištěno v Hotelu Přibyslav v Přibyslavi. V pátek proběhl v kulturním domě uvítací večírek. V průběhu soboty účastníci setkání navštívili v Přibyslavi Hasičské muzeum a mlékárenské dny, Žižkovu mohylu a při cestě zpět do České Bělé se podívali k našemu majáku a kapličce. V odpoledních hodinách byl připraven program na hřišti: sezení starostů obcí, zábavné soutěže, zahrály kapely Geneze a Kocábka Band.”

2022

(10.–12. června)
Stará Bělá

Tento rok jsme se vypravili do Staré Bělé (městská část Ostravy), kde se slavilo  750 let od založení. Vybíráme kousek článku z úvodníku starobělského zpravodaje: „Hned ráno se začne slavnostním průvodem. „Vycházet budeme o půl deváté od ulice Na Sovinci, kdo bude chtít, může se připojit – klidně až cestou. Dojdeme na prostranství za školní jídelnou, tam s oslavami zůstaneme až do večera,“ uvedl starobělský starosta Mojmír Krejčíček.

Tady jsou fotografie od autorů pan Cach a paní Fousková

Na Den obce zve místní i přespolní. A pozvání přijaly i Bělé ze všech koutů Česka. Tradiční setkání Není Bělá jako Bělá letos hostí právě Starobělané. Delegace se sejdou od desíti dopoledne v místě oslav – za jídelnou. „Účast nám potvrdily Česká Bělá, Bělá pod Radbuzou, Horní Bělá, Bělá pod Bezdězem nebo Bělá u Jevíčka,“ vyjmenoval Krejčíček“.

2023

(9. –11. června)
Bělá pod Bezdězem
 
Jedenáctý ročník opět zavítal do Bělé pod Bezdězem. A na co se mohli účastníci letos těšit? Tak především jsme strávili takřka celý víkend na zámku. Na páteční večer jsme se sešli pod hradbami, na místním fotbalovém hřišti, kde jsme se opět po roce navzájem pozdravili, povyprávěli co nového se událo, zasmáli se, zazpívali a nebo zatančili. K té poslední činnosti pomohla i místní hudební country skupina Old Country Band. 

Hned ráno čekalo přátele z přespolních Bělých snídaně  na zámku pak soutěžní klání o poklad klíčnice Markéty. Odpoledne od 15.00 hodin jsme si zpříjemnili hudebním vystoupením skupiny Staropražští Pardálové, nymburského písničkáře Davida Šitavance, ale také vystoupeními jednotlivých měst a obcí, které nám předvedou jednu z významných osobností, možná nejvýznamější, která se váže k jejich místu pobytu. Během celého dne budou připraveny prohlídky zámku, krátké a cílené podle témat. 

Pro místní Běláky byla připravena soutěž rodičů s dětmi O pokládek klíčnice Markéty. 

V tento den probíhala i další akce  a sice BALONOVÉ HEMŽENÍ. A tak jsme se spolu s balonáři a za doprovodu kapel The Heretics Group (od 16.30 do 18.30) a OPTIMIK (od 19.30 do 22.00) vesele prohemžili až do desáté hodiny večerní, kdy započala ohňová show, která zároveň symbolicky ukončila i letošní setkání Bělých. Tedy to oficiální.

A tady najdete fotky ze setkání.

2024

Příští rok nás všechny přivítá Horní Bělá.