Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Masopustní průvod

10 února – 14:00

Stejně jako vloni, předloni i předpředloni, zkrátka jako v uplynulých letech projde naším městem Masopustní průvod, plný veselí, křiku, hudby a tance. Vycházíme 10. února ( ó tak brzy!) od budovy Kultury. A pak vyrážíme na radnici žádat o povolení průchodu městem, k České bráně a za zvuku Bělského dechové orchestru, dorazíme do Mateřské školky ve Velenského ulici, kde průvod ukončíme.

Kořeny Masopustu – tedy ukončení období hodování, zábav a radovánek mezi dvěma postními dobami (Vánoční a Velikonoční), můžeme patrně umístit už do doby předkřesťanské. Tehdy šlo o ukončení vlády zimy a vzývání nového vegetačního období. Někteří historici jej umisťují do Římské říše – tehdy to byly bujaré oslavy boha Bakcha. Ohlasy rozmařilého času najdeme také napříč celou Evropou. Na východě je to Maslenice i s postavami známými u nás – Kobyla, Medvěd.  Italský karneval je vlastně obdoba našeho masopustu. Je složení také ze dvou slov (“carne” a “levare”, tedy dát pryč maso). Masopustní období začíná od svátku Tří králů a  končí 40 dnů (nepočítaje v to neděle) před Velikonocemi. S tímto obdobím byla v naší historii spojena řada zvyků, z nichž se dochovaly jen průvody a masopustní bály.

Masopustní neděle se obvykle nesla ve znamení tance a hudby, v některých oblastech si ženy pořádaly své vlastní slavnosti označované jako jalové hody. Masopustní pondělí bylo ve znamení mužovských bálů. Jedním ze zvyků, které se na nich dodržovaly, bylo skákání do výšky. Čím výše selka vyskočila do výšky, tím vyšší mělo být obilí na poli.

Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý, které jsou zvány ostatky,[3] končiny, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou.

Tak teď víme o historii trochu více a hurá připravit masopustní masky. 

-mat-

Podrobnosti

Datum:
10 února
Čas:
14:00
Rubrika Akce:

Pořadatel

Kultura Bělá
Phone
731 966 238
Email
kass@mkzbela.cz

Místo konání

Bělá pod Bezdězem